Food Truck Festival Brings Filipino Delights to South Carolina

COLUMBIA, S.C. (WOLO) – The Good Eats Food Truck tantalized taste buds with their delectable Filipino cuisine during a pre-festival showcase on Good Morning Columbia.

The 9th Annual South Carolina Food Truck & Craft Beer Festival, organized by Food Truck Festivals of America, is set to take place this Saturday from noon to 5 pm at the State Fairgrounds.

In an interview with Robert Hall, the Food Manager of the Good Eats Food Truck, viewers caught a glimpse of the mouthwatering treats that await them at the festival. Featured dishes include the succulent lechon pork belly and a combo meal plate with pancit, lumpia, rice, and Kusina’s renowned signature chicken.

Apart from the scrumptious food, festival-goers can also look forward to a wide range of beverages, enjoyable activities, and family-friendly entertainment.

For detailed information about the event, please visit the festival’s official website.

Článek informuje o připravovaném 9. Ročníku Jiho-Karolínského festivalu food trucků a řemeslného piva, který je organizován společností Food Truck Festivals of America. Festival se koná v sobotu od poledne do pěti odpoledne na výstavišti State Fairgrounds v Jižní Karolíně.

Ve článku se také zmiňuje, že diváci se při rozhovoru s Robertem Hallem, ředitelem potravinového food trucku Good Eats, dozvěděli o chutných lahůdkách, které na ně na festivalu čekají. Mezi hlavní speciality patří lahodný vepřový bok lechon a kombinované jídlo s pancit, lumpia, rýží a proslaveným kuřetem podle receptu z Kusina.

Kromě výborného jídla se návštěvníci festivalu mohou těšit na širokou škálu nápojů, zábavné aktivity a program vhodný pro celou rodinu.

Pro podrobnější informace o události je k dispozici oficiální webová stránka festivalu: Food Truck Festivals of America.