Fountain Valley School Food Rescue Program: Combating Food Waste and Serving the Community

Na Fouintain Valley School nikdy žádné jídlo neuhyne. Každý čtvrtek po obědě se armáda teenagerů vydává do kuchyně a s vojenskou přesností… “Bereme veškeré jídlo, které lidé nevydali, dáváme ho do sáčků, označujeme ho a balíme. Vše si zaznamenáváme, měříme ho a dáváme na porce,” řekl sophomore Ben Knudsen.

Místo citace si promysleme větu, která popisuje situaci. Nezbývající jídlo z jídelny putuje místo do odpadu k dobročinné organizaci Connections 4 Life. Vzdálené 2,4 km od školy se nachází tato nezisková organizace, která provozuje potravinovou banku a poskytuje další služby komunitě. “Jsem ráda, že si na nás vzpomněli. Jsme všichni dobrovolníci a trávíme zde dlouhé hodiny. Nemáme moc času na vaření,” řekla Gretchen Baker, ředitelka Connections 4 Life.

Sage Keller, studentka Fountain Valley School, tehdy ještě studentka, pozorovala, kolik jídla se každý den na kampusu vyhazuje, a zároveň viděla, jak vyčerpaní dobrovolníci z potravinové banky jsou. “Chtěla jsem spojit svou vášeň pro pomoc komunitě s redukcí potravinového odpadu. Navrhla jsem, že bychom mohli zbytky jídla darovat do potravinové banky. A tak se zrodil program Fountain Valley School Food Rescue,” uvedla Danielle.

Původně se předpokládalo, že program přežije jedno pololetí. Ale stal se pravidelnou aktivitou. “Studentská rada navázala na její práci a dodnes pokračujeme. Je to úžasné,” podotkla Danielle. Stejně jako potravinová banka, i tento program je provozován výhradně dobrovolníky. “Nechceme nutit dobrovolnou práci, protože když něco nutíte, děti někdy ztrácejí vášeň a smysl pro důležitost,” řekla Danielle. Ale ti, kteří se rozhodli se zapojit, mají k této činnosti vášeň. “Někdy jsme museli říct: ‘Dozadu se prostě nevejde 20 lidí!'” smála se Danielle. “Letos máme velkou skupinu oddaných mladších studentů.”

Tato aktivita má výrazný dopad nejen na komunitu, ale i na samotné studenty. “Naše studenty v jejich každodenním životě si uvědomují, že pokud si vezmou příliš mnoho jídla, nemůžeme to darovat. Ale pokud si vezmou méně, vždy mohou přijít znovu pro druhou porci. Jejich malé výběry, jako nechat jídlo na místě, aby mohlo být darováno, mají velký vliv,” uvedla Danielle.

Nechceme jen pár sáčků nebo pár dóziček. Fountain Valley School každý týden daruje 14-23 kg jídla! A to se v průběhu 30 týdnů v roce, kdy program běží, přibližně rovná 450 kg jídla, které není vyhozeno do koše!

Úsilí studentů se cítí i mimo hranice Fountain Valley. “Je to velmi dobré pro naše dobrovolníky, protože nemusíme vařit. Vše, co zbyde, můžeme využít a pokud máme přebytky, protože někdy dostaneme úžasné množství jídla, odvezeme je do jednoho z domovů pro seniory,” řekla Gretchen. Jejich práce je oceněna dlouhodobější možností zůstat déle celé dny při potravinách. To umožňuje dobrovolníkům obsloužit přibližně 30 000 rodin z jižního Colorada, které každý rok přicházejí.

V neposlední řadě program měl větší dopad na celý studentní sbor. “Myslím si, že studenti si uvědomují, že jejich malé volby mají důležitý dopad. Přichází domů a říkají svým rodičům: ‘Měli bychom kompostovat, měli bychom dělat tohle, měli bychom dělat tamto…’. Vidí příležitosti k malým změnám ve svém životě či zvyklostech,” řekla Danielle. “Jsem nadšená, jak daleko to může zajít.”

Ben vzkazuje dalším dětem, aby se snažily pomáhat druhým a zamezit plýtvání potravinami. “Měli bychom udělat vše, co je v našich silách, abychom pomohli lidem, kteří to potřebují, a zabránili plýtvání potravinami. Udělejte své nejlepší a zajistěte, aby nikdo nic nepohrdl,” vzkázal.

Často kladené otázky (FAQ) o programu Fountain Valley School Food Rescue:

Otázka 1: Jaký je účel programu Fountain Valley School Food Rescue?
Odpověď: Cílem programu je snížit potravinový odpad v škole a darovat nevyužité jídlo do potravinové banky.

Otázka 2: Kdo provozuje potravinovou banku Connections 4 Life?
Odpověď: Potravinovou banku provozuje nezisková organizace Connections 4 Life.

Otázka 3: Jaký je proces darování zbytků jídla do potravinové banky?
Odpověď: Po obědě se studenti sbírají zbytky jídla z jídelny, které se pak balí a označují. Poté je darují do potravinové banky.

Otázka 4: Kdo se účastní programu Fountain Valley School Food Rescue?
Odpověď: Program je provozován dobrovolníky, včetně studentů a členů studentské rady.

Otázka 5: Jaký je dopad programu na komunitu?
Odpověď: Program pomáhá nejen komunitě tím, že poskytuje potravu potřebným, ale také zvyšuje uvědomění studentů o potravinovém odpadu a důležitosti malých výběrů.

Definice klíčových termínů:
1. Potravinová banka – organizace, která sbírá a distribuuje nevyužité potraviny lidem v nouzi.
2. Dobrovolník – osoba, která se dobrovolně zavázala k vykonávání určité činnosti, aniž by za ni byla placena.
3. Zbytky jídla – potraviny, které zbyly po jídle a nebudou spotřebovány.

Doporučené související odkazy:
Fountain Valley School: Oficiální stránka školy Fountain Valley School.
Connections 4 Life: Oficiální stránka organizace Connections 4 Life.
Dobrovolnictví: Článek o dobrovolnictví na české Wikipedii.