Nostalgie a elegancia: Bistra – Bistro z 90. let

V mém představách byla ulice Elgin Street v Carltonu kdysi pulzující komunitou malých, stylových kaváren ve čtvrti, prolínající se krejčovskými, holičskými salóny a ovocnáři. Nemovitosti v blocích mezi ulicemi Lygon a Canning jsou pro tuto účel ideální, s jejich secesními výlohami žadonícími o hezké bílé závěsy a jídelní lístky zavěšené u vchodu. Vím, že toto pravděpodobně nikdy nebyl případ – rozhodně to nebylo v letech, kdy jsem žila v Melbourne, ani nedávno, ani v osmdesátých a devadesátých letech. A nepřepadal jsem chuť zkoumat období dávno předtím – aspoň aby můj sen nenarazil na skutečnost. Ale řeknu, že potenciál pro takový skromný řetězec restaurací tady je a já jsem vždy toužil, aby se to stalo (Samozřejmě, že tady už jsou restaurace, včetně Abla’s, úžasného libanonského pilíře, ale Elgin je zdaleka ne pulzující kulinární výstavní síň.)

Vypadá to, že Bistra vyrůstá přímo ze schránky mých nadějí a snů. Restaurace, otevřená v dubnu, využívá jednu z těchto secesních prodejen s chromem a dlaždicemi a dává jí vše, co potřebuje, aby vás zlákala dovnitř: teplé světlo, závěsy, železný pruh přes dveře, který v art deco písmu vyjadřuje název. Zavéste pohledem dovnitř a uvidíte stoly s ubrusy a omítnuté zdi – nic moc vznešeného a nic příliš neformálního. Zatímco ostatní vytvářejí vylepšené verze ošklivých fastfoodových burgerů, Bistra podává velmi restaurační cheeseburger, nacházející se na vrchu letucce s máslovým salátem a servírovaný s tenkou, křupavou hranolkou (ano, je to velmi restaurační cena za burger, taky). Nemá úplně tu záplavu a mastičkání jako jeho přehnané protějšky, ale podezřívám, že o to právě jde.

Chef Alex Nishizawa čerpá inspiraci z gastropubů, trattorií a francouzských bister a eleganci jídla vám opravdu připomene minulost. Je zde kuřecí játrová paštika (24 dolarů), hedvábně jemná a podávaná s tradičními doplňky, bramborovými plackami s krém fraiche a pstruhovými ikrami (28 dolarů) a cibulovou polévkou s comte (21 dolarů). Kde všichni ostatní nabízejí zvýšené verze ošklivých, rychlého občerstvení podobných burgerů, Bistra nabízí opravdu restaurační cheeseburger, nabaluje ho spoustou máslového salátu a podává se tenkými, křupavými hranolkami (32 dolarů – ano, je to opravdu restaurační cena za burger).

K pravděpodobnému zklamání milovníků rychlého občerstvení zahrala Bistra na jistotu s comfort foodem a elegancí restaurací před 20 až 30 lety. To je také skutečný záměr tohoto místa, takže to není stížnost – ale zda vám to bude vyhovovat, závisí převážně na vašich pocitech (nebo jejich absence) vůči bílým ubrusům ve vajej nedávné minulosti.

Desserty v Bistře jsou způsobem, který mě opravdu nadchází. Zaobírat se tématem 90. let nebylo pro ně (což by pravděpodobně vyžadovalo krémové brulé a bezlepkový čokoládový dort) a míří do skutečné retro s rebarborovým trifle (18 dolarů) a kokosovým krémem s limetkovým granitou (18 dolarů). Je zde kreativita, kterou u ostatních jídelních lístků nenajdete, a zakončuje to jídlo výrazně radostnou poznámkou. Nepřekvapí vás fantastický výběr vín, přihlédnou li k vinnému zázemí majitelů, nabídka obsahuje lahve z celého světa a ve všech cenových relacích.

Bistra je ideální restaurací na přátelský, ne zcela formální večer, kdy se jedno z vás cítí na burger a druhý na pečený kus ryby. Místo, kde jídlo, víno a obsluha budou spolehlivě skvělé, aniž by bylo nutné být nesmírně ambiciózní nebo šokujícě moderní. Je to přesně ta restaurace, kterou oblast Elgin Street potřebuje, ne víc a ne míň.

Často kladené otázky (FAQ) vycházející z hlavních témat a informací prezentovaných v článku:

1. Jaký je koncept restaurace Bistra na ulici Elgin Street v Carltonu?
– Restaurace Bistra na ulici Elgin Street v Carltonu je inspirována gastropuby, trattoriemi a francouzskými bistery. Nabízí elegantní jídla, která připomínají minulost a pohlcují atmosféru před 20 až 30 lety.

2. Jaký je design a prostředí restaurace Bistra?
– Restaurace Bistra využívá prostor secesní prodejny s chromem a dlaždicemi a vytváří teplé a lákavé prostředí s ubrusy na stolech a omítnutými zdmi.

3. Jaké jídla nabízí restaurace Bistra?
– Restaurace Bistra nabízí elegantní jídla, jako je kuřecí játrová paštika s doplňky, pstruhové ikry, cibulová polévka s comte a restační cheeseburger s máslovým salátem a hranolkami.

4. Jaké jsou dezerty v restauraci Bistra?
– Restaurace Bistra nabízí retro dezerty, jako je rebarborový trifle a kokosový krém s limetkovým granitou, které jsou kreativní a přinášejí radostný závěr jídla.

5. Jaký je výběr vín v restauraci Bistra?
– Restaurace Bistra nabízí fantastický výběr vín z celého světa a ve všech cenových relacích díky vinnému zázemí majitelů.

6. Jaký typ večeru je vhodný pro restauraci Bistra?
– Restaurace Bistra je ideálním místem pro přátelské a ne zcela formální večery, kdy jedna osoba má chuť na burger a druhá na pečený rybí kus. Nabízí skvělé jídlo, víno a obsluhu bez nutnosti být nesmírně ambiciózní nebo šokujícě moderní.

Základní definice klíčových termínů a žargonu použitého v článku:
– Gastropub: hospoda, která se zaměřuje na kvalitní jídlo a nápoje.
– Trattoria: italská restaurace podobná hospodě s příjemnou atmosférou a tradičními pokrmy.
– Bistro: malá restaurace s jednoduchou, často rychlou a cenově dostupnou nabídkou jídel.

Suggested related links:
Bistra Melbourne (hlavní doména)
Elgin Street (hlavní doména)