Palm Beach’s Reimagined Barrenjoey Boatshed: A Fresh and Elevated Experience

Palm Beach in Sydney has always been a favorite destination for Hollywood celebrities and European royals seeking a summer getaway. However, this week, all eyes are on the Barrenjoey Boatshed, the 77-year-old grand dame of Palm Beach. After undergoing a $7 million renovation, it is reopening as The Joey, a completely transformed and sophisticated establishment.

The old boat shed, a landmark since 1947, has been given a new lease on life by hospitality operator Rob Domjen and restaurateur Ben May. Departing from the kitschy beachy vibes commonly associated with such establishments, May and Domjen opted for a more refined and grown-up design. The interior features custom tables, cork ceilings, leather banquettes, and mid-century-style chairs, creating a chic and welcoming atmosphere.

While The Joey still offers its front garden and back deck areas for more casual dining, the focus is on the new dining room, which offers a more serious and elevated dining experience. Renowned French chef Guillaume Dubois will be overseeing the menu, which includes delectable dishes such as lobster frites, king crab with chili and garlic, and snapper with fresh herbs and lemon. For those looking for a quick bite, a burger or pizza can still be enjoyed in the garden and deck areas. In the future, a small caravan with a takeaway kiosk menu will also be added to enhance the dining options.

In addition to the dining experience, The Joey has also taken over the nearby wharf. Long-term plans include allowing boating customers to book a berth or make grab-and-go takeaway orders. The vision behind The Joey is to provide something fresh and elevated to the Palm Beach community, filling a gap in the local dining scene.

With its stunning renovation and refined approach to food, The Joey is set to become a must-visit destination in Palm Beach. Whether arriving by boat or simply walking through the doors, guests can expect to be treated to an unforgettable dining experience in a truly remarkable setting.

Palm Beach v Sydney vždy byl oblíbeným cílem pro hollywoodské celebrit a evropské královské rodiny hledající letní útočiště. Nicméně, tento týden jsou všechny oči upřeny na Barrenjoey Boatshed, 77letou “grand dame” Palm Beach. Po rekonstrukci za 7 milionů dolarů se znovu otevírá jako The Joey, plně přeměněný a sofistikovaný podnik.

Starý přístřešek pro lodě, památka od roku 1947, dostal nový život díky provozovateli pohostinství Robu Domjenovi a restauratérovi Benovi Mayi. May a Domjen se odklonili od kýčovité plážové atmosféry obvykle spojované s takovými podniky a zvolili spíše rafinovaný a dospělý design. V interiéru se nacházejí přizpůsobené stoly, korkové stropy, kůží potažené lavice a židle ve stylu mid-century, vytvářející šikovou a přívětivou atmosféru.

I když The Joey stále nabízí svůj přední zahradu a zadní venkovní prostor pro více neformální stolování, zaměřuje se na novou jídelnu, která nabízí vážnější a vyšší zážitek z jídla. Proslulý francouzský šéfkuchař Guillaume Dubois bude dohlížet na menu, které zahrnuje lahodné pokrmy jako humr s hranolkami, královský krab s chilli a česnekem a okoun s čerstvými bylinami a citronem. Pro ty, kteří hledají rychlé občerstvení, je stále možné si vychutnat burger nebo pizzu v zahradě a na terase. V budoucnu bude také přidána malá karavana s nabídkou jídel k výdeji.

Kromě gastronomického zážitku The Joey také převzal nedaleký přístaviště. Dlouhodobé plány zahrnují možnost rezervace kotviště nebo objednávky na odnesení pro zákazníky s loděmi. Vize The Joey je poskytnout něco svěžího a vyššího Palm Beach komunitě, a tak zaplnit mezeru v místní gastronomické scéně.

Svou úchvatnou renovací a rafinovaným přístupem k jídlu se The Joey stane must-visit destinací v Palm Beach. Ať už přicházíte lodí nebo prostě jen přicházíte dveřmi, hosté mohou očekávat nezapomenutelný gastronomický zážitek v opravdu pozoruhodném prostředí.