Fayetteville se loučí s ikonickou restaurací Vick’s Drive-In

Před deseti lety přišlo Fayetteville o ikonickou restauraci a černí obyvatelé města přišli o důležité místo setkání na Murchison Road, když oblíbený Vick’s Drive-In zavřel v roce 2014. Vick’s byla jednou z mála bílých restaurací ve městě vlastněných Řeky, která v roce 1957 povolila přístup černým zákazníkům. Od jeho zavření v roce 2014 se žádné jiné místo setkání černé komunity nedokázalo vyrovnat mezeru zanechanou Vick’s.

Murchison Road, historicky černá čtvrť v Fayetteville, se táhne na jih od Fort Liberty až do centra Fayetteville. V poslední době se mezi vůdci města a obyvateli vedla mnohá diskuze o budoucnosti Murchisonu a přemístění E.E. Smith High School. Mnoho obyvatel této oblasti se snaží zachovat dědictví a odkaz této čtvrti, zatímco jiní se těší na rozšiřovací projekty, jako je Murchison Choice Neighborhood Plan. Nedávno začala výstavba nové restaurace Chick-fil-A v Bronco Midtown přes ulici od Fayetteville State University.

O míli dolů po silnici, na křižovatce Murchison Road a West Rowan Street, kdysi stával Vick’s Drive-In.

Vick’s bylo založeno v únoru 1957 řeckými přistěhovalci Victorem Parrousem a Georgem Skenterisem s myšlenkou dobrého jídla a vynikajícího servisu. Jídelníček nabízel význačné pokrmy, jako jsou smažené sendviče se svinovými kotletami, párek v rohlíku, zelená kapusta a hovězí hamburger. Nejvíce proslulým pokrmem na jídelníčku byly však “chitlins” neboli “chitterlings”. Tento pokrm se dle výběru mohl objednat samostatně, s přílohami nebo na chlebu (tzv. Wrinkle Sandwich).

Zákazníci jezdili z celého okolí, aby se nacpali do malého provozovny se sebou. Když Vick’s zavřel v roce 2014, věrní zákazníci se zastavili na talíři a podívali se na lidi jako William “B.B.” Brown nebo Pamela Freemanovou, kteří za přepážkou přijímali jejich objednávky.

Virginia Parrous, 87 let, manželka pozdějšího Victora Parrouse, v době uzavření restaurace uvažovala o nalezení nového místa, ale neúspěšně. Virginia zemřela v roce 2020.

Původní umístění Vick’s je nyní trávnatý pozemek, který leží ve stínu mostu Rowan Street a Segra Stadium. Mnoho obyvatel souhlasí s tím, že Vick’s Drive-In už nikdy nenahradí žádná jiná restaurace.

Starousedlík Jimmy Harvey, 74 let, vzpomíná na to, že v Vick’s byli černí lidé vítáni, na rozdíl od mnoha dalších míst v jihu Spojených států v letech před občanským právem.

“Bylo to místo, kam jsme mohli jít, protože jinde jsme nebyli vítáni,” vzpomíná Harvey. “Existovaly sice další místa, jako Steve’s Tower na Gillespie, ale tam jsme opravdu nebyli přijímáni. Byla tam pár dalších míst, ale toto byla doba, kdy platilo rozdělení na rasy. Harvey si Vick’s pamatuje jako místo s výborným jídlem, kde lidé mohli ukázat své automobily.”

Podle Harveyho už žádná jiná restaurace nenahradí Vick’s. Kultura se změnila a lidé mají více možností.

Často kladené otázky (FAQ)

 • Jaká byla historie Vick’s Drive-In?
 • Vick’s Drive-In byla ikonická restaurace v Fayetteville, založená v roce 1957 řeckými přistěhovalci Victorem Parrousem a Georgem Skenterisem. Restaurace se proslavila svými význačnými pokrmy, jako jsou smažené sendviče se svinovými kotletami, párek v rohlíku, zelená kapusta a hovězí hamburger. Nejznámějším pokrmem na jídelníčku byly “chitlins” neboli “chitterlings”. Restaurace byla jednou z mála bílých restaurací ve městě, která v roce 1957 povolila přístup černým zákazníkům. Vick’s Drive-In zavřel v roce 2014.

 • Proč byla Vick’s Drive-In tak důležitá pro černou komunitu v Fayetteville?
 • Vick’s Drive-In byla jednou z mála restaurací v oblasti, která černým zákazníkům povolovala přístup již v době, kdy bylo rozdělování podle ras běžné. Byla to důležité místo setkání a sociálního kontaktu pro černou komunitu v Fayetteville. Po zavření Vick’s se černá komunita stala bez místa setkání a ztratila důležité kulturní a sociální centrum.

 • Kde se nacházel původní Vick’s Drive-In?
 • Původní Vick’s Drive-In stával na křižovatce Murchison Road a West Rowan Street v Fayetteville. Původní umístění restaurace je nyní trávnatý pozemek ve stínu mostu Rowan Street a Segra Stadium.

 • Existuje nějaká plánovaná náhrada za Vick’s Drive-In?
 • Mnoho obyvatel souhlasí s tím, že Vick’s Drive-In už nikdy nenahradí žádná jiná restaurace. Kultura se změnila a lidé mají nyní více možností, kde se setkat a jíst.

Definice klíčových termínů

 • Vick’s Drive-In: Ikonická restaurace v Fayetteville, založená v roce 1957 řeckými přistěhovalci Victorem Parrousem a Georgem Skenterisem. Restaurace byla známá svými význačnými pokrmy a povolením černým zákazníkům v době, kdy bylo rozdělování podle ras běžné.
 • Murchison Road: Hlavní silnice v Fayetteville, která v minulosti byla historickou černou čtvrtí města. Táhne se na jih od Fort Liberty až do centra Fayetteville.
 • Čtvrť: Obytná oblast nebo část města.
 • Chitlins: Pokrm vyrobený z vařených prasatých střev, oblíbený v jižní americké kuchyni.

Související odkaz: Fayetteville město