The Success of Marry Me Chicken: A Refreshing Twist on a Viral Recipe

Ve viralových receptech tolik zaznamenávám, přiznám se, že je považuji za naprostý odpad. Hlavním problémem je, že nemají nic společného s jídlem, kvalitou ani paradoxně popularitou. Stačí otevřít jakoukoli sociální síť a budete okamžitě napadeni lidmi různého vařečkového umění, kteří s vervou a silou hází ingredience na prkénko a otravují vás nejnovějším “virálním” receptem, který znovu a znovu opakují ti druzí. Viralita v online světě je určována algoritmy a ty nijak nezohledňují chuť jídla, cenu, snadnost či dokonce to, zda je vůbec jedlé. Klíčovou složkou virálního receptu je zapojení, a to může být jak pozitivní, tak negativní. Existuje mnoho způsobů, jak dosáhnout zapojení. Jedním z nejúčinnějších je “negging”, kdy vám ve videu řeknou, že něco, co jste celý život dělali, je “špatně”, a vy jste hloupí, když banán oloupáte jako normální člověk. Válíte oči a najednou se nenávistně díváte na video, abyste ukázali, že nejste tak hloupí, jak vám říkají.

Další způsob je “hacking”, kdy vám video slibuje, že objevilo tajnou zkratku, například jak nakrájet manga tak, že ho posunete po okraji sklenice na víno, i když je to nejhloupější možný způsob. Algoritmy však hloupost milují, ba dokonce ji posilují. Když tisíce nebo miliony lidí nenávidí cílené video a ještě k tomu komentují, že jeho tvůrce je naprosto pitomý, je to pro algoritmus důvod k radosti. Ale potom začíná druhá fáze spirály virality, protože miliony lidí, kteří viděli původní (velmi hloupé) video a zjistili, jaké to je zapojení sladké, budou zoufalí po zážitcích, které vám zapojení poskytne, a natočí své vlastní videa s příslibem, že vyzkoušejí “hacking” z předchozího videa, protože mocný algoritmus nyní upřednostňuje videa s pitomým loupáním banánů.

Nyní miliony lidí sledují videa o loupání banánů, přestože každý už ví, jak se banán loupá, a nikdo se nehodlá změnit způsob, jakým banán loupe, alespoň prozatím. A tak se cyklus stále opakuje, od sušené těstoviny se sýrem a míchaných instantních nudlí s arašídovým máslem po taco burger s máslovou deskou, dokud se jídlo neztratí a nic víc neznamená a nezaplavíme se pomalu do propasti hlouposti.

A tak si představte mé překvapení, když mi můj editor napsal, jestli jsem viděl “recept na Marry me chicken, který se stal virálním na TikToku”, s přidáním poznámky: “Vypadá to děsivě.” Já ho sice neviděl, ale to přeci není důležité… A tak jsem se ocitl tady, abych vám psal o virálním receptu z TikToku.

Hlavní myšlenkou Marry me chicken je, že pokud jej připravíte správně, osoba, které ho uděláte, se vám provdat. Bez ohledu na příběh za tímto receptem, tiktokový pokrm začíná vývarovou omáčkou z rajčatové pasty a kuřecího vývaru, kterou poté použijete na připravení kuřecích prsou, která braisujete, a poté dokončíte smetanou a sušenými rajčaty. Je však třeba přiznat, že dušené kuřecí prsa nevedou k ničemu dobrému. Mohou být spařená, aby si udržela svou přirozenou šťavnatost, ale dušení kuřecích prsou je recept na katastrofu, a proto i recept na americké virální jídlo. Jakákoli jiná část kuřete – stehna, křídla, stehenní řízky nebo křídelka – by byla lepší volbou. Ačkoli tato bramborovo-rajčatová směs a transparentně falešný příběh za popularitou mě překvapivě neodradily, co se týče Marry me chicken jako receptu. Je to jen variace na toskánské kuře, starý oblíbený pokrm, který pochopitelně není původem z Toskánska. Jsou způsoby, jak ho udělat ještě lepší a jednodušší, ale začněte třeba tím, že vrátíte sušená rajčata zpět do běžného užívání. A tak zde je má verze Marry me chicken. Místo pasty používám rajčatovou nátěrovou omáčku, vynechávám vývarovou omáčku, přidávám cibuli a samozřejmě místo kuřecího prsa používám kuřecí stehna. Doufám, že vám bude chutnat a přeji vám, aby pro vás tento recept přinesl všechnu lásku, již si přejete k Valentýnu.

Často kladete otázky o virálních receptech, protože vám připadají nepodstatné a nemají spojitost s kvalitou jídla. Viralita na sociálních sítích je určena algoritmy a nezáleží na chuti, ceně nebo jednoduchosti přípravy jídla. Klíčovou složkou virálního receptu je zapojení, které může být pozitivní nebo negativní. Existuje mnoho způsobů, jak dosáhnout zapojení, například “negging” nebo “hacking”. Algoritmy milují a posilují hloupost, pokud je cílené video sbírá negativní reakce. Poté mnoho lidí vyzkouší tento “hacking” ve svých vlastních videích. To vede ke spirále virality, kdy stále více lidí sleduje a natáčí videa o stejných hloupých tématech, jako je loupání banánů. Na konci se jídlo ztratí a nedává žádný smysl. Na TikToku se stal virálním recept “Marry me chicken”, který slibuje, že pokud ho uděláte správně, osoba se vám může provdat. Recept se skládá z vývarové omáčky z rajčatové pasty a kuřecího vývaru, dušených kuřecích prsou, smetany a sušených rajčat. Dušená kuřecí prsa však nejsou dobrá volba. Existují lepší části kuřete, jako jsou stehna, křídla nebo stehenní řízky. Lepší variací tohoto receptu je toskánské kuře. Můžete jej udělat ještě lepším a jednodušším způsobem a například vrátit sušená rajčata do běžného používání.