Vybrání správného jídla pro vašeho psa: Co je třeba zvážit?

Při příchodu domů s novým pejskem z útulku, kterým je australský ovčák jménem Shea, bylo na mé seznamu úkolů pro nového pejska pár věcí: vybrat si kvalitní vodítko na procházky, pomoci Shei najít její oblíbené místo, kde se bude cítit pohodlně a především najít psí jídlo, které bude výživné a bude mít dostatečně oblíbenou příchuť, aby byla miska vždy vylízaná.

Je zřejmé, že jsou k dispozici různé druhy psího jídla. Já používám Royal Canin – což je formule, kterou jsme zde označili jako naše nejlepší volbu a je oblíbená u několika veterinářů a majitelů psů, se kterými jsem si povídala pro tento příběh. Nicméně, v závislosti na potřebách vašeho psa, můžete chtít něco jiného. Je zapotřebí zvážit několik faktorů: Jaké je věku, velikosti a plemeni vašeho psa? Má nějaké zdravotní problémy? Chcete podávat suché jídlo, protože je snadné ho skladovat a dávkovat, nebo mokré jídlo, které pomáhá s hydratací vašeho mazlíčka? A samozřejmě, nezapomeňte na oblíbenost – tedy na to, jak moc si váš pejsek jídlo užívá.

Pro poměření všech dostupných možností jsem vyzkoušela několik psích jídel s psem Shea a s velkým danem Benny a abych se ujistila, že zahrnuji všechny možnosti, konzultovala jsem s 16 veterináři, odborníky na zvířata a majiteli psů o jídle, které doporučují pacientům i používají pro své vlastní mazlíčky. Je však důležité si uvědomit, že každý pes je jedinečný, a pokud uvažujete o změně stravy vašeho mazlíčka, je dobré se předtím poradit s veterinářem. A pokud hledáte další věci související s domácími zvířaty, zkontrolujte moje průvodce psími postýlkami, pamlsky schválenými trenérem a pejskovými kabáty, které snadno snášejí i vybíraví pejsci.

Je důležité se podívat na minulé odvolávky výrobce a najít na obalu, krabici nebo plechovce oficiální výživové prohlášení od Asociace amerických kontrolorů krmiv (Association of American Feed Control Officials). Toto prohlášení je známkou toho, že jídlo je výživně kompletní a vyvážené, vysvětluje Dr. Zay Satchu, spoluzakladatel a hlavní veterinární lékař ve společnosti Bond Vet. Pokud chcete zajít dál než standardy AAFCO, Finn říká, že preferuje “společnosti, které mají na svém štábu zaměstnaného veterinárního výživového odborníka na plný úvazek a nejen s ním konzultují”. To může pomoci zaručit, že potraviny jsou podloženy výzkumem, kterým se daná značka zabývá, říká Dr. Gabrielle Fadl, lékařská ředitelka společnosti Bond Vet. Dr. Shelly Zacharias, viceprezidentka lékařských záležitostí ve společnosti Gallant, také zdůrazňuje, že seznam složek by měl obsahovat přesné údaje o druhu masa (místo “maso” nebo “maso vedlejší produkty”). To může pomoci identifikovat citlivost na konkrétní proteiny, říká Fadl. Všechny níže doporučené psí potraviny splňují nebo překračují standardy AAFCO.

Musíme také poznamenat, že FDA varovala před určitými bezobilnými potravinami, které se podle agentury mohou spojit s nárůstem dilatované kardiomyopatie u psů. Podle veterinářky Dr. Sary Ochoa jsou “velké a obří plemena psů předurčena k této nemoci”. Většina veterinářů, se kterými jsme hovořili, vysvětlila, že souvislost nevychází z nedostatku obilovin v těchto potravinách, ale spíše z přidaných luštěnin nebo hrachu jako náhrady. Veterinární lékařka Dr. Angie Krause říká: “Když se strava psa stává velmi bohatou na luštěniny jako zdroj bílkovin, může to ovlivnit jejich vstřebávání některých aminokyselin.”

Hlavním rozdílem mezi potravinami určenými pro malá a hračková plemena psů, podle Dr. Jamie Richardson, šéfa personálu ve veterinární klinice Small Door ve městě New York, je to, že jsou vyrobeny z menších kusů. Protože malí psi mají menší ústa a zuby, chcete jim dát něco, co snadno uchopí a rozkoušou. A protože nejedí tolik jako velká nebo obří plemena psů, může mít větší rozpočtovou možnost při výběru jídla. Mezitím, Dr. Jennifer Lopez, veterinářka ze společnosti URvet Care, říká, že psi velkých plemen mají pomalejší metabolismus, takže obvykle potřebují nízkokalorické jídlo větších porcí, aby byli “zasytění a zabránili tak přejídání nebo přibírání na váze, což by mohlo být nepříznivé pro jejich zdraví, a ani nemluvě o kloubech.”

Rozhodnutí podávat vašemu psu vlhké jídlo místo suchého záleží obvykle na pohodlí, osobních preferencích a ceně. Ale pokud máte psa, který nechce pít dostatečné množství vody, podávání mokrého jídla mu může pomoci udržet se hydratovaným. Čerstvé jídlo pro psy, které je lidské stravitelné, by mělo být považováno za vlhké jídlo.

Často kladené otázky (FAQ):

1. Jak vybrat vhodné psí jídlo pro nového pejska?
– Při výběru psího jídla je důležité zvážit věk, velikost a plemeno psa, přítomnost zdravotních problémů a preferenci mezi suchým a mokrým jídlem. Také je důležité zjistit, jaké jídlo pes nejraději jí. Doporučuje se konzultovat veterináře.

2. Co je Royal Canin a proč je oblíbený mezi majiteli psů?
– Royal Canin je konkrétní značka psího jídla, která je oblíbená u několika veterinářů a majitelů psů pro svou kvalitu a výživnost. Nicméně každý pes je jedinečný, a proto je důležité zhodnotit potřeby konkrétního psa před výběrem jídla.

3. Jaký je význam oficiálního výživového prohlášení od Asociace amerických kontrolorů krmiv (AAFCO)?
– Oficiální výživové prohlášení od AAFCO znamená, že dané psí jídlo je výživně kompletní a vyvážené. Je důležité se na obalu jídla podívat, zda obsahuje toto prohlášení.

4. Jaké jsou doporučení ohledně seznamu složek psího jídla?
– Seznam složek by měl obsahovat přesné údaje o druhu masa a neměl by obsahovat obecné termíny jako “maso” nebo “maso vedlejší produkty”. Přesné údaje o druhu masa mohou pomoci identifikovat citlivost na konkrétní proteiny.

5. Jaký je rozdíl mezi potravinami pro malá a hračková plemena psů a potravinami pro velká plemena psů?
– Potraviny pro malá a hračková plemena psů jsou vyrobeny z menších kusů, aby byly snadno uchopitelné a rozkousatelné. Potraviny pro velká plemena psů jsou často nízkokalorické a vyššího objemu, aby mohly zasytit psy s pomalejším metabolismem.

6. Jaké jsou výhody podávání vlhkého jídla psům?
– Podávání vlhkého jídla může pomoci udržet psa hydratovaného, zejména pokud pes nechce pít dostatečné množství vody. Čerstvé lidské stravitelné jídlo je také považováno za vlhké jídlo.

Slovníček:

– Útulek – místo, kde jsou uschovávána a adoptována opuštěná zvířata
– Vodítko – páska nebo řetěz, na kterém se pes připevňuje při procházce
– Výživný – dodávající dostatečné výživné látky
– Příchuť – chuť, která je příjemná nebo oblíbená
– Procházka – vyjít ven s psem na procházku
– Skladovat – uchovávat na určeném místě
– Dávkovat – podávat v předem stanoveném množství
– Hydratace – zajištění dostatečného příjmu tekutin
– Mazlíček – domácí zvíře, které lidé mají rádi a starají se o něj
– Krmivo – potrava pro zvířata
– Odvolávka – stáhnutí nebo zrušení produktu z prodeje kvůli chybě nebo nebezpečí
– Dilatovaná kardiomyopatie – onemocnění srdečního svalu, které způsobuje poruchu jeho pumpování
– Obiloviny – semena z obilovin, jako je pšenice nebo kukuřice
– Luštěniny – bob, čočka, fazole a hrách
– Metabolismus – procesy v organismu, které slouží ke spotřebě energie
– Zkloubené – propojené, spojené

Svým mazlíčkem se můžete více seznámit na dogsy.cz, kde najdete další užitečné informace o psech.